fbpx

Technologia kondensacyjna w kotłach pelletowych

Pionierzy

ÖkoFEN jako pierwsza firma na świecie wykorzystała technologię kondensacji w kotłach pelletowych. Miało to miejsce w 2004 roku. 

Jeszcze więcej energii z każdego kilograma pelletu!

Tradycyjne „zwykłe” kotły nie wykorzystują całej energii zawartej w spalanym w nich paliwie. Część, zwana „ciepłem utajonym”, ulatuje z parą wodną wraz ze spalinami. Aby do ogrzewania wody w kotle zostało wykorzystane również ciepło utajone, para wodna zawarta w spalinach musi się skroplić. Skroplenie (kondensacja) pary wodnej nastąpi wtedy, gdy spaliny zostaną schłodzone do odpowiednio niskiej temperatury (tzw. punkt rosy), która dla pelletu wynosi ok. 50°C. Podczas tego procesu odzyskujemy pewną ilość energii cieplnej, którą w tradycyjnych kotłach tracimy w postaci tzw. straty kominowej. Sprawność przebiegu tego procesu zależy od wysokości temperatury powrotu wody z instalacji oraz specjalnej budowy korpusu kotła. Dla ochrony kotła wymienniki kondensacyjne wykonane są ze stali węglowej lub kwasoodpornej z systemem automatycznego jego spłukiwania. 

Sprawność kotłów kondensacyjnych Pellematic dochodzi prawie do 108%. To nie mit, a konsekwencja przyjętej w przeszłości metody obliczania sprawności w odniesieniu do wartości opałowej, a nie w odniesieniu do ciepła spalania.

Kocioł Pelletmatic Condens o mocy 10-30 kW
Pellematic Condens

Moc 10 - 32 kW

Kocioł Pellematic Smart XS
Pellematic Smart XS

Moc 10 - 18 kW

Pellematic Maxi - kocioł kondensacyjny na pellet ÖkoFEN
Pellematic Maxi

Moc 41 - 256 kW

Poznaj technologię ÖkoFEN

Zobacz jak działa kocioł kondensacyjny na pellet w przedszkolu w Czajkowie.

Scroll to Top